Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací najdete zde.×

Moodle 3.5.x

Domovská stránka: www.moodle.org

Ke stažení: download.moodle.org

Nedoporučujeme instalovat starší verzi než je zde uvedená, z důvodu bezpečnostních chyb. S nižší verzí této opensource aplikace se vystavujete riziku napadení celé prezentace. Doporučujeme aplikaci pravidelně aktualizovat na nejnovější verzi.

Tato nápověda nelze použít pro instalaci aplikace na webhostingových tarifech SAVANA100 až SAVANA201, z důvodu kolize kódu aplikace a bezpečnostních opatření webhostingového tarifu.

Vytvoření databáze

Před samotným uploadováním aplikace na web si vytvořte v administraci hostingu databázi pro Vaši aplikaci. Po přihlášení do webcontrol v sekci “DATABÁZE - NASTAVENÍ” klepnete na tlačítko “PŘIDAT”. Vyplňte jméno databáze a heslo. Zvolte typ databáze (aktuální verze aplikace Moodle podporuje pouze databázi typu InnoDB) a vytvořte přes tlačítko “PŘIDAT” novou databázi. Systému bude nějaký čas trvat než změnu provede, zatím si tedy aplikaci nahrajte přes FTP na server do Vašeho prostoru.

Příprava a instalace

Stahněte si programové soubory na uvedené adrese. Rozbalte adresař Moodle a jeho obsah odešlete pomocí FTP klienta na server. Spusťte si internetový prohlížeč a zadejte název Vaší domény v jejímž kořenovém adresáři máte uložen Moodle. V případě že v tomto kroku nastane problém s cestami k souborům, pak doporučujeme rozbalení ZIP či TGZ archívu přímo na serveru (v případě že je tento krok pro Vás příliš problematický nebo složitý pak kontaktujte naší podporu a my jej provedeme za Vás).

Zvolte příslušný jazyk a pokračujte skrze “Další »”.

Následující krok potřebuje určit požadované cesty k datům kde bude prezentace ležet. S největší pravděpodobností se již vše namapuje správně. Pro splnění přístupu do datového adresáře je třeba ještě v administraci hostingu potřeba upravit nastavení.

V rámci administrace hostingového účtu nastavte v sekci “DOMÉNY - NASTAVENÍ” pro doménu pole “Adresář open_basedir”. Zde vyplňte cestu která se objevuje v poli “Datový adresář” za “…../data/www”. V našem případě pouze “/moodledata”. V dalším kroku zvolte typ databáze “MariaDB (native/mariadb)” a pokračujte skrze “Další »”.

V následujícím snímku je popisováno připojení aplikace k databázi která byla vytvořena v prvním kroce nápovědy. Všimněte si že uživatelské jméno pro připojení do databáze je totožné s názvem databáze. Databáze jsou uloženy v rámci Vašeho VPS a proto uvádíte jako “Databázový server” informaci “localhost”.

Po souhlasu s obchodními podmínkami se kontrolují dostupné a potřebné rozšíření pro běh aplikace. Položka “slasharguments” je na serveru splněna a zprovozněna, tedy není třeba nějak prověřovat její podporu. Pro stav “OK” u položky “opcache.enable” je třeba provést v administraci hostingového účtu aktivaci položky “Zend OPCache” v sekci “VPS - MODULY” (dostupné pod PHP 7.0).

Po provedení instalace můžete přejít k dalšímu kroku skrze tlačítko “Pokračovat”.

Dále nastavíte základní nastavení uživatele a Úvodní stránky a dokončíte tlačítkem “Uložit změny”.

Další nastavení pro multihostingové a profihostingové tarify

Určité komponenty Moodle mohou vyžadovat více vymezené paměti pro běh php scriptů než je doporučená hodnota pro tarif. Pokud Vám velikost nestačí můžete si ji lehce zeditovat v administraci hostingového účtu v sekci “DOMÉNY - NASTAVENÍ” pro každou doménu zvlášť. V této sekci vyberte jednu z možností u kolonky “Memory_limit” dle potřebné výše vymezené paměti pro běh scriptů.

English Česky Dutch