Joomla optimalizace

Flexibilita a snadné užívání dělá z redakčního systému Joomla populární CMS, které díky své rozsáhlé komunitě a spoustě rozšíření má široké možnosti použití. Nastává však další problém a to je zpomalování stránek. Vývojáři optimalizovali výkon pro základní nastavení, ale přizpůsobení různým novým rozšířením je již komplikovanější, aby se z Joomly vytěžilo maximum a zároveň se zachoval výkon a rychlost.

Jak a kde analyzovat výkon Joomly?

Můžete využít některé z online analyzátorů jako jsou např.:

Stačí zadat URL a online nástroj vám zanalyzuje vaší webovou stránku, můžete si udělat screenshot či stáhnout PDF.

Na které parametry se zaměřit?

  • HTTP požadavky
  • Celková velikost
  • Počet HTML/CSS obrázků
  • Počet CSS/JS skriptů
  • Duplicita JS souborů

Výše uvedené parametry vám dají představu, na co se zaměřit a co optimalizovat.

Co je k dispozici přímo v Joomle?

Gzip - Joomla používá PHP k vytvoření HTML stránky. Tyto stránky mohou být komprimovány pomocí gzip komprese. Většina webových serverů podporuje tuto funkci a díky tomu se změnší data až o 70% - 90%. To může mít vliv na rychlejší načtení stránek a snížení šířky pásma. Nezapomeňte, že gzip komprese bude využívat více výkonu vašeho serveru. Chcete-li povolit gzip kompresi, stačí v administraci svých stránek Joomly přejít na globální nastavení na kartu Server a nastavit GZIP na ANO.

Cache - Vyrovnávací paměť funguje skvěle a měla by být zapnutá a to buď v globálním nastavení nebo pomocí pluginu System Cache od Plugin manager.

Jak zvýšit výkon Joomly?

Počet modulů - Čím méně, tím lépe. nepřetěžujte Joomlu s extra moduly, protože každý přidává další HTTP požadavky, může dokonce nahrát vlasní JS či CSS.

Komponenty - Pokud máte na výběr mezi komponenty. vyberte si tu efektivnější a odinstalujte součásti, které nejsou v provozu.

Pluginy - Zhodnoťte jejich přínos před instalací. Zakažte nebo odeberte nepotřebné pluginy.

Příkladem může být například JCE editor. Díky tomu se zvýšil počet HTTP požadavků o 11, doba načtení stránky se zvýšila o 0,5 s, přidaly se další 3 Javascripty a 2 další CSS soubory a celková velikost stránky se zvýšila o 225396 b.

Monitorování v reálném čase

Vypněte všechny statistiky uvnitř Joomly, bohatě vám postačí Google Analytics. Statistiky jsou generovány pomocí spousty dotazů na databázi, stejně jako ostatní moduly. GA vám dá všechny potřebné údaje.

Ruční ladění

Šablona - Vždy se snažte mít jednoduchou šablonu nebo snižte její vlastnosti, jako jsou uživatelské nástroje, specializované přihlašovací moduly, publikování těchto modulů a pokud je možné, také odstranit jejich odkazy z CSS.

Optimalizace CSS - Udělejte si zálohu CSS souborů a pomocí online optimalizátoru csscleans.com zmenšíte soubory až o 30%, odstraníte komentáře a řádky mezi CSS kódem.

Javascript optimalizace - Zálohujte si své JS soubory, spusťte soubor pomocí JS kompresoru na javascriptcompresor.com.

HTML obrázky - Používejte JCE editor pro vytváření náhledů pro obrázky nebo miniatury nahrávejte ručně. Nikdy nevolejte celé obrázky ve zmenšené formě.

CSS obrázky - jedná se o obrázky, které se načítají šablonou. Máte-li jednoduchou šablonu, počet těchto obrázků bude nižší. Pokud je šablona složitější, tak budete muset ručně upravit css soubory a ostatní soubory. Ve výchozím nastavení lze polovina CSS obrázků vypnout bez vážného vlivu na rozložení nebo vzhled šablony.

Očistění Joomly

  • Odstraňte přebytečné komponenty, moduly a pluginy.
  • Zkontrolujte, zda nezbyly staré databázové tabulky starých komponent a odstraňte je.
  • Optimalizujte a opravte databázové tabulky pomocí PHPMyAdmin.

Zkombinujte CSS a JS soubory pro snížení HTTP požadavků

  • Minify - Joomla scipt - pracuje z kořenového adresáře Joomly.
  • Com_minify - komponenta Joomly, která obsahuje engine Minify
English Česky Dutch