SPF Seznam povolených poštovních serverů

Velice zjednodušeně, SPF je technologie která uvádí seznam všech povolených poštovních serverů které mohou odesílat zprávy pod Vaší doménou. Zprávy odesílané jinými než uvedenými poté mohou být různě penalizovány, označovány za Spam nebo dokonce odmítnuty doručit (záleží na poštovním serveru příjemce). A tak lze lépe rozpoznávat zda je zpráva skutečně odesílana Vámi a nebo nějakým podvodníkem.

Z důvodů této funkčnosti je nutné uvést veškeré poštovní servery z kterých odesíláte, jinak mohou být Vámi odesílané zprávy označeny za Spam a nebo nebudou vůbec doručovány.

Více informací naleznete například na stránce Wikipedie na odkaze zde.

Pozor. Tento návod slouží pro domény které mají naše DNS servery. V případě že využíváte cizích DNS serverů, je třeba tento postup provést u Vašeho správce DNS serverů.

U domény, na které chcete SPF nastavit, je potřeba v administraci hostingového účtu v sekci “DOMÉNY - NASTAVENÍ”, v záložce “DNS” vytvořit záznam a vložit jej do kolonky “SPF”.

Zde bych chtěl upozornit, že se můžete setkat s informací, že máte onen SPF záznam uložit jako TXT záznam. Naše kolonka “SPF” tohoto docílí, tedy vložený záznam se uloží jako TXT záznam i jakožto SPF záznam.

Pokud využíváte jen a pouze náš poštovní server pro odesílání veškerých zpráv pod Vaší doménou, pak není třeba záznam vytvářet a pouze do kolonky vepsat SPF záznam:

v=spf1 include:_spf.savana.cz ~all

Pokud využíváte ještě nějaký další poštovní server (SMTP Vašeho poskytovatele připojení k internetu, nějaký systém který provádí rozesílku newsletteru, nějaký systém který odesílá objednávky nebo vyplněné formuláře přes jiné SMTP než naše) je nutné SPF záznam rozšířit (nejlépe o IP adresy, jak je vyznačeno v příkladu níže červenou barvou) o adresy těchto dalších poštovních serverů.

v=spf1 include:_spf.savana.cz ip4:IP_adresa_dalšího_používaného_serveru ~all

English Česky Dutch