Obecné informace o emailu

Protokol IMAP

IMAP (Internet Message Access Protocol) je internetový protokol pro vzdálený přístup k e-mailové schránce. Na rozdíl od protokolu POP3 vyžaduje IMAP trvalé připojení (tzv. on-line), nabízí ale pokročilé možnosti vzdálené správy (práce se složkami, přesouvání zpráv, prohledávání na straně serveru a podobně). Díky tomu je možné se schránkou pracovat z libovolného místa. všechny zprávy a složky jsou uloženy na poštovním serveru a na počítač se stahují pouze nezbytné informace. Zachováva se stav zprávy (nepřečtená,důležitá, přeposlaná, odpovezená). Protokol umožňuje současné připojení více klientů.

Protokol POP3

POP3 (Post Office Protocol version 3) je internetový protokol, který se používá pro stahování emailových zpráv ze vzdáleného serveru na klienta. Z poštovního serveru se stahují všechny zprávy a jejich zpracování probíhá až na úrovní poštovního klienta (třídění spamu atd.). Tento protokol doporučujeme využít pouze při přístupu z jednoho místa pro jednoho klienta.

Protokol SMTP

Simple Mail Transfer Protocol (zkratka SMTP) zajišťuje doručení pošty mezi odesílatelem a adresátem. Zpráva je doručena do tzv. poštovní schránky adresáta, ke které potom může uživatel kdykoli (off-line) přistupovat (vybírat zprávy) pomocí protokolů POP3 nebo IMAP

SMTP server vyžaduje ověření odesílatele. Zadáváte celý email, tedy i tu část, která je za zavináčem a heslo k schránce

Hromadné odesílání

Podrobné informace uvádíme v jiném článku zde:

Doporučení

Doporučujeme v případě emailových schránek, udržovat v kterékoli složce emailové schránky maximálně 1 tisíc emailů. To Vám zajístí plynulý chod webového rozhraní i komunikace v rámci poštovního klienta (IMAP). Z tohoto důvodu doporučujeme v rámci doručené pošty udržovat pouze aktuální nevyřešené (nepřečtené) emaily a v případě že dojde k vyřešení tak poštu archivovat do složek (například dle roku či měsíce).

Přihlašovací údaje

Pro přihlášení k emailové schránce, ať už pomocí poštovního klienta nebo webmailu, se do kolonky (login, user, uživatel) vyplňuje vždy celý email. Údaje pro nastavení poštovního klienta na desktopu jsou dostupné v následující tabulce.

typ služby server port typ šifrování poznámka
SMTP smtp.savana.cz 25 Bez šifrování, STARTTLS SMTP požaduje ověření uživatelským jménem
SMTPS smtp.savana.cz 465 SSL/TLS SMTP požaduje ověření uživatelským jménem
         
IMAP imap.savana.cz 143 Bez šifrování, STARTTLS  
IMAPS imap.savana.cz 993 SSL/TLS  
         
POP3 pop3.savana.cz 110 Bez šifrování, STARTTLS  
POP3S pop3.savana.cz 995 SSL/TLS  

IP adresy emailových služeb

Server / Služba IP adresa
imap.savana.cz 217.16.187.39
pop3.savana.cz 217.16.187.40
smtp.savana.cz 217.16.187.41;217.16.187.42;217.16.187.43;217.16.187.44;217.16.187.45
mx1.savana.cz 217.16.187.37
mx2.savana.cz 217.16.187.38

Stávající IP adresa je hodnota které příslušný server či služba se aktuálně využívá. Její využívání však bude ukončeno plánovanou migrací.

Nová IP adresa je hodnota které bude příslušný server či služba využívat ihned po plánované migraci.

English Česky Dutch