Drupal 8.1.8

(Opensource / Drupal)

Domovská stránka: www.drupal.org

CZ lokalizace: https://localize.drupal.org/translate/languages/cs

Nedoporučujeme instalovat starší verzi než je zde uvedená, z důvodu bezpečnostních chyb. S nižší verzí této opensource aplikace se vystavujete riziku napadení celé prezentace. Doporučujeme aplikaci pravidelně aktualizovat na nejnovější verzi.

Tato nápověda se netýká webhostingových účtů SAVANA100, SAVANA101, SAVANA200 a SAVANA201.

Vytvoření databáze

Před samotným uploadováním aplikace na web si vytvořte v administraci hostingu databázi pro Vaši aplikaci. Po přihlášení do webcontrol v sekci "DATABÁZE - NASTAVENÍ" klepnete na tlačítko "PŘIDAT". Vyplňte jméno databáze a heslo. Zvolte typ databáze (doporučuji mysql5) a vytvořte přes tlačítko "PŘIDAT" novou databázi. Systému bude nějaký čas trvat než změnu provede, zatím si tedy aplikaci nahrajte přes FTP na server do Vašeho prostoru.

Nastavení verze PHP a modulů

Pro tuto verzi drupalu je potřeba přepnout verzi PHP na 5.5. Pokud jste tak již neučinili, běžte ve webcontrolu do sekce "VPS - SYSTÉM" a přepněte typ VPS na Php 5.5 Prefork a klikněte na "ULOŽIT".  V sekci "VPS - MODULY" zaškrtněte Zend OPCache a dejte opět "ULOŽIT". 

Příprava a instalace

Stahněte si programové soubory na uvedené adrese. Rozbalte adresař Drupalu a jeho obsah odešlete pomocí FTP klienta na server.

Spusťte si internetový prohlížeč a zadejte název Vaší domény v jejímž kořenovém adresáři máte uložen Drupal. Zobrazí se průvodce s výběrem typu jazyka. Vyberte požadovaný jazyk a  stiskněte "Save and continue" pro pokračování v instalaci. Česká lokalizace je již součástí balíčku.

V dalším kroku si vyberete instalační profil, Doporučujeme zvolit Standard. Poté kliknete na "Uložit a pokračovat".

Nyní se zobrazí stránka s kontrolou požadavků. Klikněte na "continue anyway". 

V tomto kroce již je třeba vyplnit platné údaje pro spojení k databázi která byla vytvořena v prvním kroce nápovědy. Všimněte si že uživatelské jméno pro připojení do databáze je totožné s názvem databáze. 

Nyní stačí nadefinovat základní informace o stránce a vytvořit si administrátorský přístup. Finální krok instalace dokončíte stiskem tlačítka "Uložit a pokračovat".

Další obrazovka nás informuje o dokončené instalaci.

Další nastavení

Drupal Vás pak sám upozorní, že není aktivní bezpečnostní nastavení Trusted Host. Bude potřeba vložit tyto řádky do souboru /sites/default/settings.php:

$settings['trusted_host_patterns'] = array(
  '^vase_domena\.cz$',
  '^.+\.vase_domena\.cz$',
  '^vase_domena\.cz',
  '^.+\.vase_domena\.cz',
);

Další nastavení pro multihostingové a profihostingové tarify

Určité komponenty Drupalu mohou vyžadovat více vymezené paměti pro běh php scriptů než je doporučená hodnota pro tarif. Pokud Vám velikost nestačí můžete si ji lehce zeditovat v administraci hostingového účtu v sekci "DOMÉNY - NASTAVENÍ" pro každou doménu zvlášť. V této sekci vyberte jednu z možností u kolonky "Memory_limit" dle potřebné výše vymezené paměti pro běh scriptů.Zpětná vazba (feedback)

Byl tento článek nesrozumitelný, obsahoval nepřesné informace, nebo v něm nějaké informace chyběly?
Napište nám nebo využijte komentářů níže.

Komentáře

Nový komentář

(nebude zobrazen)
Václav Lang napsal:

Tento návod nefunguje. Na server jsem přenesl soubory aktuální verze Drupalu 7.23 a po kliknutí na doménu v prohlížeči se mi objeví chyba serveru 500 a vůbec se nespustí instalace.
Díky za odpověď

11. listopadu 2013 v 14:23
Savana napsal:

U tarifu SAVANA100 (sdílený hosting) jsou některé položky v rámci .htaccess z bezpečnostních důvodů nepovoleny.

Stačí tedy odstranit a nebo zakomentovat následující řádky:

# Don't show directory listings for URLs which map to a directory.
Options -Indexes

# Follow symbolic links in this directory.
Options +FollowSymLinks

Přeji pěkný den.

22. listopadu 2013 v 16:18