Obecné informace o FTP

FTP

File Transfer Protocol je určen pro přenos souborů mezi počítači, na kterých mohou běžet rozdílné operační systémy (je nezávislý na použitém systému). Používá porty 21 a 20. Port 21 slouží k řízení a jsou jím přenášeny příkazy FTP. Port 20 slouží k vlastnímu přenosu dat. Přenos může být binární nebo ascii (textový).

FTPS

FTPS nebo FTP se SSL/TLS označuje rozšíření protokolu FTP, které zajišťuje zabezpečený přenos citlivých informací po síťi (přihlašovací jméno, heslo).

FTPS není podporován u Managed VPS a Profi VPS tarifů.

SFTP

SFTP nebo SSHFTP označuje rozšíření protokolu SSH, které zajišťuje zabezpečený přenos citlivých informací po síťi (přihlašovací jméno, heslo).

SFTP není podporován u Webhosting a WordPress hosting tarifů.

Vytvoření FTP účtu

Pokud nemáte doposud FTP účet vytvořen pak jej lze jednoduše vytvořit v administraci hostingového účtu v sekci “FTP - NASTAVENÍ” a zde tlačítkem “PŘIDAT”.

Základní údaje pro připojení

Pro nastavení klienta FTP využijte buď naše návody nebo použijte následující údaje:

Server Login Heslo
nazev_uctu.savana-hosting.cz prihlasovaci_jmeno heslo_k_ftp

Na našem hostingu můžete na FTP přistoupit dvěma způsoby:

1) Můžete se připojit skrze WebFTP přímo v prohlížeči. Adresu WebFTP naleznete v administraci Vašeho hostingového účtu v sekci “ÚČET - STAV” u kolonky “Webftp”. Nedoporučujeme pro práci s vekými soubory a nebo velkým počtem souborů. Klient pracuje v internetovém prohlížeči a tak je značně omezen.

2) Nebo pomocí jakéhokoli lokálního FTP klienta (Filezilla, Total Commander atd.) kde jako adresu serveru/hostitele uvedete “název_hostingového_účtu.savana-hosting.cz” (tedy hodnotu z administrace hostingového účtu v sekci “ÚČET - STAV” u kolonky “Host web/ftp serveru”.

Dále stačí v obouch případech jen zadat název FTP účtu (login) a příslušné heslo. Pro nastavení připojení je nutné použít “Pasivní režim” připojení.

Znak podtržítka není povolený znak v rámci názvu FTP účtu ani v rámci hesla. Byl použit pouze pro oddělení slov v rámci nápovědy pro větší názornou ukázku.

Skryté soubory

Skryté soubory představují na unixových systémech soubory s tečkou na začátku názvu. Typický představil je soubor .htaccess do kterého se vkládají různě direktivy pro změnu chování serveru. Tyto soubory většina FTP klientů defaultně nezobrazuje. Zpravidla je v menu vašeho FTP klienta volba kterou se zobrazení zapíná. Jak toto nastavení provést naleznete v nápovědě jednotlivých FTP klientů.

Problémy při připojení

Pokud se objeví některý z níže uvedených problémů doporučujeme nedjříve projít uvedené kroky než kontaktujete technickou podporu Savana.cz.

530 Login incorrect

Tato chyba se objevuje v případě že jste zadali špatné přihlašovací jméno či heslo. V takové chvíli doporučujeme přistoupit do administrace hostingového účtu kde v sekci “FTP - NASTAVENÍ” máte možnost heslo nastavit znovu a také si zkontrolovat správnost názvu FTP účtu.

Pomalý přesun dat, Přerušení komunikace při přenosu dat a zobrazení prázdného adresáře

Tyto popisované problémy jsou nejčastěji způsobeny použitím “Aktivního režimu spojení”. Jelikož na našich serverech prochází komunikace skrze proxy server je třeba používat “Pasivní režim spojení”. Jak toto nastavení provést naleznete v nápovědě jednotlivých FTP klientů.

English Česky Dutch