Doménový a emailový alias

Veškerý popsaný postup probíhá v v administraci hostingového účtu, přihlašovací obrazovku naleznete vždy na naší hlavní stránce savana.cz pod volbou “Webcontrol” ve vrchním menu.

Doménový alias

Doménový alias umožní sdílet webový prostor (internetové stránky) a emailové schránky s jinou doménou, ke které je nastaven (tzv. mateřské domény). V případě emailové komunikace zajistí příjem zpráv a doručenou poštu vloží do schránky mateřské domény (například pokud bude na mateřské doméně jablko.cz existovat emailová schránka obchod@jablko.cz, tak doménový alias hruska.cz zajistí příjem zpráv na schránce obchod@hruska.cz a doručení zprávy do schránky obchod@jablko.cz). Pod doménovým aliasem nelze odesílat emailové zprávy, pouze přijímat.

Primárně se využívá v momentě, kdy vlastníte více domén (například s různými koncovkami jako jablko.eu, jablko.com, jablko.de atd.) a chcete aby se načítaly stejný obsah.

Při vkládní nové domény v sekci “DOMÉNY - NOVÁ DOMÉNA” lze u kolonky s názvem “Doména / alias” zvolit možnost “Samostatná doména” a nebo jinou doménu ve Vašem hostingovém účtě. Pokud zvolíte jinou doménu ve Vašem hostingovém účtě, je doména nastavena jako doménový alias.

Změna nastavení již vložené domény je možná v sekci “DOMÉNY - ALIASY”. Zde u každé domény lze zvolit ikonu pro editaci a následně možnost vybrat “Samostatná doména” nebo jinou doménu ve Vašem hostingovém účtě. Pokud zvolíte jinou doménu ve Vašem hostingovém účtě, je doména nastavena jako doménový alias.

Emailový alias

Emailový alias zajistí příjem zpráv a doručenou poštu vloží do schránky, ke které je nastaven (například pokud bude na mateřské doméně jablko.cz existovat emailová schránka obchod@jablko.cz, tak emailový alias obchodnik@jablko.cz zajistí příjem zpráv a doručení zprávy do schránky obchod@jablko.cz). Pod emailovým aliasem nelze odesílat emailové zprávy, pouze přijímat.

Jde tedy o další, alternativní název pro emailovou schránku. Primárně se využívá u emailových účtů obsahující název oddělení či jména majitele schránky v několika alternativách (například schránka jan.novak@jablko.cz, může mít alias s j.novak@jablko.cz či jen novak@jablko.cz).

Při vytváření či editaci emailové schránky v sekci “EMAILY - NASTAVENÍ” lze u kolonky “Aliasy” vyplnit seznam emailových aliasů k právě zvolené schránce. V případě více aliasů se jednotlivé názvy oddělují středníkem (například “j.novak;novak” bez uvozovek).

Doménový koš

Doménový koš je službou emailového aliasu, kde však neuvádíte konkrétní název emailového aliasu ale je vytvořen automaticky na všechny doposud neexistující adresy (je tak vlastně vytvořeno nekonečné množství existujících schránek pro příjem). Tedy zajistí doručení zprávy ikdyž odesílatel uvede název schránky například s chybou či na schránku, která již byla zrušena. Služba doménového koše z tohoto důvodu lze aktivovat jen a pouze se službou Mailbox PLUS či Mailbox PROFI a jen pro jednu emailovou schránku pod doménou.

Při vytváření či editaci emailové schránky v sekci “EMAILY - NASTAVENÍ” lze u kolonky “Doménový koš” zvolit aktivní či neaktivní službu doménového koše k právě zvolené schránce. Nastavení nebude možné, pokud již aktivní doménový koš obsahuje jiná schránka pod stejnou doménou.

Kombinace doménového a emailového aliasu

Lze využívat i kombinace těchto aliasů. Kdy doménový alias zajišťuje přesměrování zprávy v rámci domény (informace za zavináčem v názvu schránky) a emailový alias zajišťuje přesměrování zprávy v rámci jednotlivých emailových schránek (informace před zavináčem v názvu schránky). Například pokud bude na mateřské doméně jablko.cz existovat emailová schránka obchod@jablko.cz s nastaveným emailovým aliasem obchodnik@jablko.cz, tak doménový alias hruska.cz zajistí příjem zpráv i ze schránky obchodnik@hruska.cz.

Toto nastavení funguje automaticky v případě využívání doménového a emailového aliasu dle návodu výše. Nevyžaduje žádná dodatečná nastavení.

English Česky Dutch